Kasy fiskalne 2018

Od 1 stycznia 2018 r. zostaną wprowadzone e-kasy. W związku z tym podatnicy sukcesywnie będą zobowiązani do wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na e-kasy. Zmienią się zasady zgłaszania kas, ubiegania się o ulgę na ich zakup, wystawiania faktur do paragonów. Będzie również nowe rozporządzenie określające zwolnienia z kas na rok 2018. W publikacji omówimy:

terminy wdrażania e-kas,
nowe zasady zgłaszania e-kas,
nowe zasady ubiegania się o ulgę na zakup kas,
zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na rok 2018,
nowe zasady ewidencjonowania sprzedaży dla osób prowadzących działalność.
Publikacja będzie również zawierała nowe rozporządzenia oraz wyciąg z ustawy o VAT dotyczące kas fiskalnych.

Stan prawny na 1 stycznia 2018 r.

Wydawca: Infor PL S.A.

Liczba stron: 80

Oprawa: miękka

Cena: 29,90 zł

Pierwsze elektroniczne paragony i kasy rejestrujące on-line mają pojawić się już za pół roku. Ministerstwo Finansów potwierdza, że od 1 stycznia 2018 roku tradycyjne papierowe wydruki zastąpią e-paragony. Na początku w wybranych branżach.

Resort finansów chce, aby już od 1 stycznia 2018 roku zaczęło obwiązywać nowe rozporządzenie, a wymiana kas następowała stopniowo. Na początku obowiązek stosowania kas on-line zostanie wprowadzony w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Jednak w tej chwili nie jest jeszcze znana oficjalna lista takich branż.

Co ważne, „przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową.” Cały okres przejściowy ma potrwać aż do końca 2023 r. czyli sześć lat.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało też chęć wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego w przypadku paragonów. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy firmy miałyby przekazywać ogólne informacje o wystawianych paragonach, czy również szczegółowe wykazy pozycji, jakie są na nich umieszczane (np. kto co kupił i jaką stawką VAT towar był objęty). Wiadomo natomiast, że obowiązkiem tym miałyby być objęte firmy, które nie będą miały e-kasy fiskalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.