Pasja czytania

Czytelnictwo w Polsce to zagadnienie niezwykle zróżnicowane. Z jednej strony wszelkie sondaże mówią, że tak zwany statystyczny Polak czyta w ciągu roku około jednej książki, co jest wynikiem zatrważającym, z drugiej – rynek czytelniczy rozwija się wyjątkowo prężnie. Biorąc pod uwagę wszelkie uśrednienia jest najwyraźniej tak, że dzielimy się zasadniczo na dwie grupy: pierwsza to ta, której członkowie nie czytają praktycznie nic albo bardzo niewiele, druga – osoby, które kochają czytać i dosłownie pożerają książki.

 

W służbie nowoczesności

 

Niewiele jest takich sfer naszego życia, które, jak to się potocznie mówi, nie idą z duchem czasu: wszystko się zmienia zgodnie z nowoczesnymi trendami, modami. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań oraz innowacyjnych technologii sprawia, że wiele rzeczy z którymi mamy do czynienia na co dzień zupełnie zmienia swoje oblicze. Tak też jest w przypadku książek. Od paru lat na rynku dostępne są ich elektroniczne wersje, tak zwane ebooki. To specjalne czytniki przeznaczone do odtwarzania książek w formacie .pdf lub .doc. Taki sposób czytani staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Trudno jednak mówić o tym, by ta nowinka techniczna wywarła jakiś większy wpływ na książki drukowane.

 

Dla miłośników tradycji

 

O tym, czy e-booki wpłyną na rozwój czytelnictwa w naszym kraju, na razie jeszcze za wcześnie mówić. Poza tym w większości korzystają z nich osoby, które i tak dużo czytają, a nie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prozą. Wydaje się, że na razie książce w jej tradycyjnej odsłonie nic nie zagraża.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.